Product Description
- Easy Installation: With DC jack input and output - no soldering or wiring required.
- Widely Use: Mini led dimmer controller used for 3528&5050&5630&5730&3014 led strip single color
- Item Specifics :Led Strip Dimmer Switch Working Voltage: DC12V-24V,Size :L61ΧW33ΧH32 mm
Mini DC 12V 2A Single Channel Inline PWM mini led dimmer controller for Single Color LED Light/Strip/Lamp,
Features:
To connect the load line, connect the power cord;
power cable between the front to ensure no short circuit;
Use rotary control, the following functions:
Turn the knob to the right, the light will gradually brighten,
Turn the knob to the left, the light will gradually darken .
Specifications:
Working Voltage: DC12V-24V
Max Output current: 5A
Max Output power: 120W
Output channel: 1CH
Work temperature: -20~60c
Product color: White/Black
Static power consumption: 1W