Product ID: B01N4BRLJI Condition: New
Sold Out
Product Description
  • Nominal discharge capacity 2500mAh Rechargable Lithium-ion Positive: Flat Top
  • Manufactured for GMT using OEM Samsung Cells
  • Max discharge current: 35A Nominal Voltage: 3.6v
  • Includes GMT Cases for Easy Storage and Travel
  • PLEASE FOLLOW ALL SAFETY GUIDLINES
1. Nominal discharge capacity : 2500mAh Charge: 1.25A, 4.20V,CCCV 100mA cut-off, Discharge: 0.2C, 2.5V discharge cut-off
2. Nominal voltage: 3.6V
3. Standard charge: CCCV, 1.25A, 4.20 ± 0.05 V, 100mA cut-off
4. Rapid charge: CCCV, 4A, 4.20 ± 0.05 V, 100mA cut-off
5. Charging time: Standard charge : 180min / 100mA cut-off Rapid charge: 60min (at 25 °C) / 100mA cut-off
6. Max. continuous discharge: 20A(at 25°C), 60% at 250 cycle
7. Discharge cut-off voltage: 2.5V
8. Cell weight: 45.0g max.
9. Cell dimension Height : 64.85 ± 0.15mm Diameter : 18.33 ± 0.07mm
Technical Specifications
Country
USA
Binding
Electronics
Brand
GMT
EAN
Label
Gmt
Manufacturer
Publisher
Studio
You might also like
Smart Rechargeable Battery Charger for Ni-MH Ni-Cd A AA AAA C SC F6, 3.7V Li-ion IMR LiFePO4 18650 18500 17650 16340 14500 22650 25500 22700 21700 20700 Batteries
4-Slots Intelligent Universal Battery Charger for 3.7V IMR Li-ion 10440 14500 14650 16340 17670 18500 18650 18700 22650 20700 21700 22700 25500 26650 26700 Batteries
NITECORE New i4 2016 universal smart battery Charger with Ac and 12V DC (Car) power cords with EdisonBright BBX3 battery carry case
18650 Battery Charger KESHEE KS2 2 Bay LED Display Speedy Smart Charger for Rechargeable Li-ion Batteries with 0V Restoration Activation Function
Nitecore i2 Intellicharge Charger for 18650 AAA AA Li-Ion/NiMH Battery
Golisi S4 2.0A Smart Charger with LCD Display and Wall Charger Cable Intelligent Battery Charger for 20700, 26650, 18650 Li-ion Batteries