Simba Lighting 39PAR20/FL Halogen PAR20 Light Bulb 39W 30deg Spotlight Dimmable (4-Pack) for Indoor Recessed Can, Range Hood and Outdoor PAR 20, 120V E26 Base, 50W Replacement, 2700K Warm White
Product Description
The Simba Lightingâ„¢ 39 Watt PAR20 120V Halogen Narrow Flood Light is made with high quality, for both indoor and outdoor uses in homes and commercial buildings. Common uses include track lighting, small recessed lights, certain range hoods, outdoor flood lights, etc.
The halogen PAR flood lights are more energy saving comparing to traditional incandescent floods. The 39W light bulbs produce the same amount of light or luminous flux as the traditional incandescent 50W to 55W light bulbs. These light bulbs are dimmable. When shopping for light bulbs, it is important to match the dimensions and other key specs to make sure you are purchasing the correct light bulbs.
The PAR20 light bulbs are relatively small comparing to other standard size recessed flood lights so make sure to look at the specs carefully. The diameter of the light bulb is 2.5 inches and length is 3 inches. These bulbs work with 110V 120V 130V A/C voltages. The base is E26 medium, which is the most commonly used light bulb base in North America. The color of the light is soft white and the light temperature is 2700K. The beam angle is 30deg. Average lifetime is 2000 hours and it can last switching on and off of about 8000 times. The Simba Lighting light bulbs are also RoHS and CE certified. No mercury content in the halogen bulbs, as opposed to other commonly used energy efficient light bulbs.