ACOPOWER HYS60-12MB Foldable Panel, 12V Battery and Generator Ready Suitcase with Charge Controller Portable Solar kit, Sliver, 60W Panel 10A Controller
Product Description
- Solar panel kit: 2 pieces Folding 30W high module conversion efficiency Grade a Mono-crystalline Solar panels with 10A charge controller, enable it two choices to work as a battery ready kit or a generator ready kit or both
- Capable Solar Panel Kit: for generator, connecting with MC4 heads; for 12V Car or Marine batteries (Sealed, GEL, Flooded) clamping the alligator clips; for both, do both and it could keep charging them at the same time. Besides, additional solar panel (Max 60w) could be connected by MC4, and parallelly charge a battery