Bosch GXL18V-496B22 18V 4-Tool Combo Kit with Compact Tough 1/2 In. Drill/Driver, Two-In-One 1/4 In. and 1/2 In. Impact Driver/Wrench, Compact Recip Saw, LED Light and (2) 2.0 Ah SlimPack Batteries
Product ID: B07DQS1NSJ Condition: New
R 17,856
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • CONVENIENT 18V 4-TOOL COMBO KIT: Has an impact driver/wrench, drill/driver, recip saw, worklight, and two batteries
  • TWO-IN-ONE CORDLESS IMPACT DRIVER/WRENCH: Designed for use with bits and sockets
  • POWERFUL IMPACT DRIVER/WRENCH MOTOR: Delivers a max of 1,600 in.-lbs. of torque and up to 3,600 ipm for professional power
  • LIGHTER DRILL/DRIVER: Delivers the same power as a conventional 18v motor and up to 600 in.-lbs. of torque at a more compact size
  • EFFICIENT IMPACT DRIVER: Delivers 1,600 in.-lbs. of max. torque and 3,600 max. bpm
  • EASY-TO-USE RECIP SAW DESIGN: Features toolless blade-change system, optimized 0.83 in. blade stroke and variable-speed trigger
The Bosch GXL18V-496B22 18V Cordless Four-Tool Kit is a convenient way to get into Bosch's 18V platform. The GDX18V-1600 two-in-one bit/socket impact driver's chuck is a 1/4 In. quick-change hex shank with power groove for bits and 1/2 In. square drive for sockets. It produces up to 1,600 In.-Lbs. of torque and up to 0-3,600 blasts per minute. The DDS181A Drill/Driver features a compact motor with the same power as conventional 18V motors at a lighter weight. It produces 600 In.-Lbs. max torque. The GSA18V-083 Reciprocating Saw is 15-3/4 In. long and only 4.4 Lbs. (tool only), but it delivers 0-3,050 strokes per minute. The GLI18V-300 is a bright light with 300 minutes of runtime per amp hour. The kit comes with two 18V 2.0 Ah SlimPack batteries and a charger.
Technical Specifications
Country
USA
Brand
Bosch
Manufacturer
Bosch
Binding
Tools & Home Improvement
ItemPartNumber
GXL18V-496B22
Model
GXL18V-496B22
Warranty
Bosch 18V cordless power tools and 18V chargers are covered by a five year limited warranty; Bosch 18V batteries are covered by a three year limited warranty - for details,call 1-877-BOSCH99
Color
Black
Size
75 in