Bosch GSR12V-140FCB22 12V Max Drill/Driver with 5-In-1 Flexiclick® System and (2) 2.0 Ah Batteries
Product ID: B074GYX6XG Condition: New
Payflex: Pay in 4 interest-free payments of R2,152.75. Read the FAQ
Selected Option: Flexiclick Screwdriver
Variations
R 8,611
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
The Bosch 12V Max Flexi Click 5 In 1 Drill/Driver System is designed for professionals who want a high quality tool that redefines their limits to get the tough jobs done. At only 1. 8 Lbs. and 265 In. Lbs. of torque, this robust drill/driver delivers the performance you expect in the size you want. It has two speed settings, for quick jobs and precision work. It starts with a magnetic bit holder for basic driving. The four attachments – a locking bit holder, a key less chuck, an offset angle and a right angle– each attach to the tool securely and easily with the one click interface. The right angle attachment is for tight spaces, and it works with all three other adapters. The offset angle attachment delivers precise screw driving close to edges. Both of these attachments rotate to 16 positions without removing them. The locking bit holder
Technical Specifications
Country
USA
Color
Black
Height
Length
Weight
1.4
Width
ReleaseDate
2017-09-30T00:00:01Z
Size
5.2" in