The Statesman’s Year-Book World Gazetteer
Consideration to detail articulates the rich character of the Grand Classic Automatic from the Citizen Signature collection. Essential features include an exclusively designed and decorated rotor with 24 jewels viewed through an exhibition case back, along with a 42-hour power reserve. This stainless steel watch with silver dial and black crocodile strap has a 42mm case, is 100 meter water resistant and includes a date window, luminous hands, and dual-coated anti-reflective sapphire crystal. The grand classic is powered by the exclusive Citizen automatic calibre 9010 movement.

Grand Classic Automatic
Consideration to detail articulates the rich character of the Signature Grand Classic Automatic. With its distinctive recessed dial and exceptionally clear lines, the Grand Classic Automatic’s appearance expresses perfection, as does its automatic movement. A specially designed and decorated rotor with 24 jewels can be viewed through an exhibition caseback that fascinates the eye.
Diagram of Features

Color Variations

| Country | USA |
| Binding | Watch |
| Brand | Citizen |
| Color | Black |
| Department | mens |
| EAN | 0013205096549 |
| Label | Citizen |
| Manufacturer | Citizen |
| Model | NB0040-07A |
| MPN | NB0040-07A |
| PartNumber | NB0040-07A |
| Publisher | Citizen |
| ReleaseDate | 2012-10-01 |
| Studio | Citizen |