Unique Simultaneously Monitor Multiple Channel/Station Alerts (in Standby) with EOM Detection, Reecom R-200 Same NOAA Weather Alert Radio (Green)
| Country | USA |
| Brand | CITIZEN |
| Manufacturer | Citizen |
| Binding | Watch |
| ItemPartNumber | EQ0605-53A |
| Model | EQ0605-53A |
| Warranty | 5 Years Manufacturer Warranty |
| Color | Two-Tone |
| ReleaseDate | 2019-12-19 |
| Size | 28mm |
| UPCs | 013205143076 |
| EANs | 0013205143076 |