Concord Blades CTW050A10CP 5" Continuous Wide Turbo Teeth Diamond Blade with Cooling Holes for cutting Concrete, Light Weight Blocks, Bricks, Field Stone, Pavers, Masonry Materials and Stone.
Product ID: B00LIX7JC0 Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Product Description
  • 10mm Segment Height, 0. 090" Segment Width, 7/8"-5/8" Arbor
  • Fast, quick and smooth cutting.
  • Can use Wet/Dry
5 Inch Continuous Rim Wide Turbo Teeth Diamond Blade with Cooling Holes and 10 mm segment height on the blade for a fast, smooth, quick cutting of Concrete, Brick, light weight Block, Pavers, Field Stone and Masonry Material. This general purpose continuous rim turbo blade has wide turbo teeth for fast smooth cutting with less chipping at a low initial cost on a wide variety of materials. A heat treated steel core with cooling holes provides extreme blade strength for a deep cut and fast cooling. Can be used wet or dry on an Angle Grinder, Circular Saw, Masonry Saw and Gas Cut-Off Saw.