Concord Blades CTW120C10CP 12 Inch Continuous Wide Turbo Teeth Diamond Blade with Cooling Holes
Product ID: B00LIX7MNG Condition: New
Payflex: Pay in 4 interest-free payments of R515.00. Read the FAQ
Selected Option: 12-Inch
Variations
R 2,060
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • 10 mm segment height, 1" -20mm. 20mm Arbor, Segment width .125"
  • Can be used wet or dry on an Angle Grinder, Circular Saw, Masonry Saw and Gas Cut-Off Saw
12 Inch Continuous Rim Wide Turbo Teeth Diamond Blade with Cooling Holes and 10 mm segment height on the blade for a fast, smooth, quick cutting of Concrete, Brick, light weight Block, Pavers, Field Stone and Masonry Material. This general purpose continuous rim turbo blade has wide turbo teeth for fast smooth cutting with less chipping at a low initial cost on a wide variety of materials. A heat treated steel core with cooling holes provides extreme blade strength for a deep cut and fast cooling. Can be used wet or dry on an Angle Grinder, Circular Saw, Masonry Saw and Gas Cut-Off Saw.