E-Projects 100EP51210R0 10 Ohm Resistors, 1/2 W, 5% (Pack of 100)
Product ID: B0185FI76U Condition: New
Sold Out
Buy in USA
Product Description
  • 1/2 Watt
  • 5% tolerance
  • Flame Retardant Coating
  • Stiff 21 gauge leads (0.028 inches, 0.70 mm) perfect for solderless plug-in breadboards
  • Carbon Film
100 each 10 ohm resistors. 1/2 watt. 5% tolerance. Flame retardant coating. Lead free & RoHS Compliant. Cut tape packaging.
Technical Specifications
Country
USA
Brand
E-Projects
Manufacturer
E-Projects
Binding
Misc.
ItemPartNumber
100EP51210R0
Model
A-0004-A10
ReleaseDate
2017-05-15T00:00:01Z
Size
10 Ohm