HERO-LED SG4-12T-DW Side Pin G4 LED Disc Halogen Replacement Bulb, 2.4W, 20-25W Equal, Daylight White 5000K, 5-Pack(Not Dimmable)
Product Description
- 5 pcs T3 G4 Base Bi Pin JC LED Halogen Xenon Replacement Bulb
- 2.4W Consumption 25W Equivalent 250 Lumens LED G4 Replacement Bulb
The item includes 5 pcs T3 G4 Base Bi Pin JC LED Halogen Xenon Replacement Bulbs. The bulb uses 12 pcs ultra bright smd 5050 LEDs. AC 10-18V or DC 10-30V input voltage, 2.4W power consumption and daylight white 5000k color. It is used as a 25W (Max.) halogen led replacement bulb. Long life-time, High efficiency and environmentally friendly. Widely used for Ceiling Lights, Pendant Lights, Desk Lamps, Table Lights, Puck Lights, Under-counter Lights, Closet Lights, Under-cabinet Lights, Accent Lights, Display and Landscape Lighting, RV Motorhome Caravan Automotive Marine Boats Yachts Applications. WARNINGS: 12V AC LED bulbs work perfectly with iron core, magnetic and wire wound transformers that are used for halogen bulbs. DON'T USE ELECTRONIC TRANSFORMERS, which may cause LEDs flickering, blinking or even damage. 12V DC and 24V DC LED lights work with constant voltage DC transformers only.