Interstate Pneumatics G2012-015 Pressure Gauge 15 PSI 2 Inch Diameter 1/4 Inch NPT Bottom Mount
Product Description
- Painted, pressed steel case provides durability
- Shatterproof polycarbonate clear plastic provides safety
- Dial Diameter: 2" | Delivery : 0-15 PSI
- Inlet Thread: 1/4" NPT
- Mounting Type: Bottom Mount
Interstate Pneumatics G2012-015 Pressure Gauge 15 PSI 2 inch Diameter 1/4 inch NPT Bottom Mount. The Pressure Gauges are extremely high-quality pressure gauges. Tough construction made to last and has a 2-inch diameter white faceplate for easy reading in psi only. This pressure gauge can be used for air, water, oil or other fluids, compatible with brass and bronze. Pressed steel case with shatterproof polycarbonate clear plastic and brass fitting. WARNING: This product can expose you to chemicals which is [are] known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.