Jameco Reliapro ACU120100Z9121 AC to AC Wall Adapter Transformer 12 VAC @ 1000 mA Straight, 3.5 mm Male Plug, Black
Product ID: B00B8863J0 Condition: New
Sold Out
Product Description
  • Input Voltage: 120Vac @ 60Hz
  • Output Rating: 12Vac @ 1000mA
  • Size: 2.6"H x 2.4"W x 2.0"D
  • Case color: black
  • Output cord Length: 6 feet
Output connector Type: male 3.5mm straight plug. Output Voltage (VAC): 12 | Output Current (A): 1 | Power Rating (VA): 12 | Input Voltage (VAC): 120 | Primary Frequency: 50-60Hz | Output Connector Type: 3.5mm Male Plug | Output Connector Diameters: 3.5mm | Primary Side Connection: NEMA15-P | Secondary Side Connection: 3.5mm Plug | Agency Approvals: UL, CUL | Length (inch): 2.6 | Width (inch): 2.4 | Height (inch): 2.0 | Color: Black | Output Cord Length (feet): 6 | Weight (lbs.): 0.6