Kraus KHF200-36 Standart PRO Kitchen Stainless Steel Sink, 36 Inch Round Apron Single Bowl
Product Description
- EXTERNAL DIMENSIONS: 35 7/8" L x 20 3/4" W x 10 1/2" D – BOWL DIMENSIONS: 33" L x 16" W x 10" D – Minimum Cabinet Size: 36" – KIT INCLUDES: Kitchen sink, bottom grid, drain assembly, Kraus kitchen towel, mounting hardware, cutout template
Benefits & Features- Channel Grooves Engineered for Optimal Drainage
- 16-Gauge Steel for Added Durability
- Apron Front Farmhouse Sink Handcrafted by Skilled Artisans
- Standard 3.5" Drain Opening
- Limited Lifetime Warranty
- Certified and Listed by UPC, cUPC, IPC, ANSI, IAPMO, and SCC
- installation type: Farmhouse
- sink cutout template: included
- minimum cabinet size: 36 in
- sink length: 35.9 in
- sink width: 20.75 in
- sink depth: 10 in
- drain opening: 3.5 in