LG Electronics 24MC57HQ-P 24-Inch Screen LED-lit Monitor
Product Description
- Display Area: 24" (23.8" Measured Diagonally)
- Brightness: 250 cd/m2
- Contrast Ratio: 1,000:1 (Typical), 5,000,000:1 (DFC)
- Interface: 1x DVI Port, 1x HDMI Port, 1x Headphone Out
- Mounting type: Wall Mount 75mm x 75mm
- Refresh Rate: 75 Hz
LG Electronics 24MC57HQ-P 24 inch Widescreen 5,000,000:1 5ms VGA/HDMI LED LCD Monitor, Black. Color Cloning APP helps you to match the color quality and brightness between two LG monitors that are connected to the same PC. Efficiently run several programs and have multiple active windows on the screen at the same time. Image distortion is unpleasant but it can also obscure important details in your work. Help solve this problem with Super Resolution, a revolutionary technology that decreases blur and picture degradation. LG's Smart Energy Saving Mode reduces power consumption without lowering the brightness of the monitor. Improves the vision impaired viewing experience by adjusting the RED and GREEN levels accordingly to easily distinguish colors. LG's Flicker-Safe technology protects users' eyes from fatigue by reducing flickering to almost zero. With a touch of a button, Reader Mode allows the reduction of blue light emissions that can be harmful to the eyes.