Lenovo Thinkpad Workstation Dock 230W US (40A50230US)
Product ID: B019K6ET24 Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Buy in USA
Product Description
  • 6x USB 3.0, one supports always-on USB charging.
  • 2x DisplayPort 1.2, 1x DVI-D, 1x HDMI 1.4, 1x VGA.
  • 10/1000 Gigabit Ethernet, supports enterprise manageability. 1x Stereo/Mic Combo Audio Port.
  • What's in the Box: ThinkPad Workstation dock; ThinkPad 230W AC adapter; Power cord; Publications.
The completely re-designed and supercharged ThinkPad Workstation Dock with included ThinkPad 230W AC Adapter enhances your work capability with multiple connectivity options. Note: Workstation dock is capable to support up to 4k2k(3840x2160)@60Hz via either 1 of 2 DP ports, or support dual 4k2k@30Hz via 2 DP ports. Actual video output on the dock is based on system video performance since the video signal is passing through from system to the Workstation dock. Some of the video ports do have exclusive use and are also dependent on the docked ThinkPad configuration. Lenovo 40A50230US dock is compatible with the ThinkPad P Series; P50, and P70 models only. WARNING This item is only compatible with the P50, P51, P70 and P71 - This item is NOT COMPATIBLE With the P50S, P51S, P70S, P71S, Or any widescreen 15-inch model. This docking station does NOT work with the Lenovo P50S , P51S , P70S or P71S Thinkpad models. What's in the Box: ThinkPad Workstation dock; ThinkPad 230W AC adapter; Power cord; Publications.