Lutron Credenza Plug-In Dimmer for Incandescent and Halogen with Locator Light, TT-300NLH-BR, Brown
Product ID: B001MV6RTY Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Product Description
  • Product only works with incandescent and halogen bulbs; not for use with LED bulbs
  • Dims table and floor lamps
  • Easy slide operation allows you to adjust lights to the desired level
  • Saves energy and extends bulb life
  • Designed for use with incandescent or halogen bulbs
  • Easy plug-in installation
  • Soft-glow LED makes dimmer easy to locate in the dark
  • 6' cord length
Lutron lamp dimmer, series: credenza, 120 V, 300 W, 1 poles, 50/60 hz, incandescent/halogen lamp, table top, plug-in mounting, 0 - 40 deg c, 3.1 in overall length, 1-1/2 in overall width, plastic, Brown, gloss, includes: red LED locator light, UL, cul listed, for bedroom, dining room, foyer and living room. Lutron lamp dimmer, series: credenza, 120 V, 300 W, 1 poles, 50/60 hz, incandescent/halogen lamp, table top, plug-in mounting, 0 - 40 deg c, 3.1 in overall length, 1-1/2 in overall width, plastic, Brown, gloss, includes: red LED locator light, UL, cul listed, for bedroom, dining room, foyer and living room.