Matek Systems PDB Supports 3S Battery for FPV Racing Drone HUB5V12V
Product Description
- 2oz copper 4-layers PCB,size 36*36mm.Compatible with CC3D Naze32 F3 flight controller.
- Batteries may range from 3S to 6S LiPo.5V 12V Output LED indicators Short circuit tolerant.
- The HUB distributes power from a battery pack to 4 ESCs. ESC Battery solder tabs in pairs.
Manual,pls visit: http://www.mateksys.com/downloads/HUB5V12V_Manual_V3.pdf
Specification:
Dimensions: 36 x 36mm
Weight: About 6g
Mounting holes 30.5mm square spacing
nput voltage range (2S-6S operation): 7.2 - 26VDC
Regulated 5V and 12V outputs
LED power indicators ( 5V andamp; 12V outputs )
4 ESC outputs
ESC outputs:
Continuous current: 20A per output
Peak current (10 seconds/minute): 30A per output
BEC 5V output:
Designed for RC Receivers, Flight controllers, OSD, and Servos.
Voltage: 5.0 +/- 0.1VDC
Continuous current: 3 Amps Short-circuit tolerant (10 seconds/minute)
LED (indicates voltage is in regulation, within 10%)
BEC 12V output:
The battery should be 4S6S LiPo
Standard output designed to power cameras and video transmitters,etc.
Voltage: 12.0 +/- 0.2VDC
Continuous current: 2 Amps (Max.3A 10s/minute)
Short-circuit tolerant (10 seconds/minute)
--------------------------------------------------------
Package Including
1 * PDB Power Distribution Board (36mm*36mm)