Nite IZE GTM32-33-R3 Gear Mega 32 in. -Neon Yellow Rubber Twist Tie, 32 Inch
Product Description
- AVAILABLE IN 32" + 64" SIZES FOR ALL YOUR BIGGEST WRAPPING, HAULING, + ORGANIZING NEEDS - A 16. 5mm diameter makes these our most heavy duty Gear Tie available
- TWIST IT, TIE IT, REUSE IT - NO MORE SINGLE-USE CABLE TIES OR ZIP TIES
- MADE IN THE USA - Gear Ties are manufactured, assembled, and shipped in the USA
Our trusted Original Gear Ties are a favorite around the world. The patented Gear Tie Original is the most versatile way to wrap, hang and organize nearly anything. Featuring a strong bendable wire interior that holds its shape and durable rubber exterior, Gear Ties can be twisted, tied and reused over and over, indoors and outdoors. They are waterproof, UV-resistant, and durable - they'll even hold up to saltwater, and they have a soft rubber exterior that won't scratch, mark or ding. All the benefits of the original Gear Tie are even bigger and stronger in the Gear Tie Mega Twist Tie. Still the ultimate versatile tool for bundling, wrapping, and hanging just about anything, this mega-sized Gear Tie comes in our largest sizes and has nearly double the diameter and more than double the strength of the original. It can wrap, tie, and organize even the largest and heaviest items with a simple twist. The 32" and 64" sizes are ideal for organizing tasks around the home, garage, yard, or tool shed, and can even handle the biggest commercial jobs and bundling or securing of serious loads. Discover why so many people find Gear Ties indispensable. Available in a range of sizes and colors, you'll never go back to one-time-use zip ties and cable ties again.