Nite Ize GTPP12-A1-R8 12" Gear Tie® ProPack Assorted 12 Count
Product ID: B01MEERXHD Condition: New
Sold Out
Buy in USA
Product Description
  • 12" x 12 units
  • Waterproof and safe for use in fresh or salt water without damage
  • UV resistant - will not be damaged or destroyed by extended sun exposure
  • Tough rubber shell provides excellent grip
  • Use indoors and outdoors in any weather
The only thing more useful than a flexible, durable Gear Tie is a pack of flexible, durable Gear Ties.The Gear Tie ProPack makes tackling multiple wrapping, hanging, or looping jobs a breeze. With their sturdy, colorful exteriors and strong, bendable wire interiors, each Gear Tie secures, hangs, or neatens even the most unruly objects with a quick wrap-and-twist motion. Available in 3", 6", 12", 18", and 32" lengths, Gear Tie ProPacks can organize objects of nearly every size - from earbuds to garden tools - in a brilliantly simple way. Create a loop at one end, thread another Gear Tie through it, twist to close and connect multiple Gear Ties together to make custom lengths or configurations. And, because they can be configured and reconfigured hundreds of times, Gear Ties are nearly endlessly useful.
Technical Specifications
Country
USA
Brand
Nite Ize
Manufacturer
Nite Ize
Binding
Misc.
PartNumber
GTPP12-A1-R8
Model
GTPP12-A1-R8
Color
Assorted
Height
7
Length
1.25
Width
3
Size
12"