Omron LY2-AC110/120 General Purpose Relay, Standard Type, Plug-In/Solder Terminal, Standard Bracket Mounting, Single Contact, Double Pole Double Throw Contacts, 9.9 to 10.8 mA at 50 Hz and 8.4 to 9.2 mA at 60 Hz Rated Load Current, 110 to 120 VAC Rated Load Voltage
Product ID: B005T671W0 Condition: New
Payflex: Pay in 4 interest-free payments of R217.00. Read the FAQ
R 868
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • Electric relay for controlling electric signals in low current applications
  • Plug-in/solder terminals for plugging into a socket or soldering contacts
  • DPDT for simple change-over switching
  • Mounts to a standard bracket
This Omron LY2-AC110/120 general purpose relay has plug-in terminals, mounts to a standard bracket and is suitable for use in low current applications. This relay has double pole double throw (DPDT) contacts, an input current rating of 9.9 to 10.8 mA at 50 Hz and 8.4 to 9.2 mA at 60 Hz and a load rating of 110VAC at 15 amp, with an input of 110 to 120VAC. It has plug-in terminals for connecting to a socket and mounts to a standard bracket on a flat surface. This general purpose relay has a compact design and is suitable for use in installations with limited space.
SpecificationsContact FormDPDTInput Current Rating at 50Hz9.9 to 10.8 mAInput Current Rating at 60Hz8.4 to 9.2 mAInput Voltage110 to 120VACLoad Rating110VAC, 15 ampDielectric Strength2,000VACOperating Temperature-25 to +55 degrees CEnclosure Dimensions*35.6 x 21.6 x 27.9mm (H x W x D)Standards MetUL (Underwriter's Laboratories)