Omron MY2 AC110/120 (S) General Purpose Relay, Standard Coil Polarity, Standard Type, Plug-in Socket/Solder Terminal, Double Pole Double Throw Contacts, 9.9 to 10.8 mA at 50 Hz and 8.49 to 9.2 mA at 60 Hz Rated Load Current, 110 to 120 VAC Rated Load Voltage
Product Description
- Electric relay for receiving and controlling electric signals in low current applications
- Plug-in/solder terminals for plugging into a socket or soldering contacts
- DPDT for simple changeover switching
- Color-coded for AC or DC to better distinguish between relay types
- UL listed for safety and CSA certified for quality assurance
This Omron MY2 AC110/120 (S) general purpose relay has plug-in terminals for a socket connection or soldering contacts and is suitable for use in low current applications. This relay has double pole double throw (DPDT) contacts, an input current rating of 9.9 to 10.8 mA at 50 Hz and 8.49 to 9.2 mA at 60 Hz and a load rating of 220VAC at 5 amp, with an input of 110 to 120VAC. It has plug-in terminals for connecting to a socket or soldering to contacts, and is suitable for use in HVAC, appliance, and security applications.
SpecificationsContact FormDPDTInput Current Rating at 50Hz9.9 to 10.8 mAInput Current Rating at 60Hz8.49 to 9.2 mAInput Voltage100 to 120VACLoad Rating220VAC, 5 ampDielectric Strength2,000VACOperating Temperature-55 to +70 degrees CEnclosure Dimensions*36 x 21.5 x 28mm (H x W x D)Standards MetUL (Underwriter's Laboratories)CSA (Canadian Standards Association)