Product ID: B00MTUPSG0 Condition: New
Available in other options.
Variations
Sold Out
Product Description
  • 500E 140cc Briggs & Stratton primer engine
  • 21-Inch deck push mower
  • 2 in 1 side discharge and mulch capability
  • 4-Quick height adjusters with 5 positions
  • 7-Inch Front and 12-Inch Rear Wheels
Mowing your lawn will be easy & fast with this Poulan PRO 2-in-1 - - mulch and side discharge - - push mower. The strong and efficient 140cc 5.0 gross torque* Briggs & Stratton 500e series engine features reliable pull starting and plenty of power. Our 21” steel deck is designed to create a strong vacuum that lifts grass blades up for a clean, accurate cut. You can mulch to return important nutrients to your lawn or simply discharge your clippings. There are no tools required to switch between modes. Choose from 5 cutting heights that adjust quickly to your lawn conditions. With this lightweight and maneuverable mower you’ll be able to cut around landscaping, trees and more to get a clean lawn in no time.