Samsung CFG73 27" FHD 1080p 144Hz 1ms QLED Curved FreeSync Gaming Monitor (LC27FG73FQNXZA)
Product ID: B071GRBWG6 Condition: New
Available in other options.
Variations
R 25,211
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • 144 Hz Screen Refresh Rate. Product Dimensions With Stand - 24.46 x 21.30 x 11.05 inches. Product Dimensions Without Stand - 24.46 x 14.44 x 3.61 inches
  • Quantum dot technology supporting sRGB 125 percent
  • Enhanced gaming usability : Gaming mode & Arena lighting
  • Mounting type: Wall Mount : 75 x 75
27" 1800R Curvature, 1ms MPRT Gaming Monitor.  144hz refresh rate with Quantum Dot technology  3000:1contrast ratio for shaper colors and darker blacks. . Very differentiated dual hinge and arena lighting in the stand to boost gaming atmosphere.  Easy to use, sophisticated gaming UI, gamers can easily change response time, refresh rate or brightness.  Superior Curved Gaming Monitor.
Technical Specifications
Country
USA
Brand
Samsung
Manufacturer
Samsung IT
Binding
Personal Computers
PartNumber
LC27FG73FQMXZN
Model
LC27FG73FQNXZA
Warranty
1 year
Color
Dark Blue Black
Height
21.3
Length
24.46
Weight
11.68
Width
ReleaseDate
2020-02-28T00:00:01Z
Size
27 in