Simran THG-1000T Step Up & Down Voltage Transformer Converter for 110V & 220v/240V, 1000W, Black
Product Description
- 1000 Watt heavy-duty continuous use transformer for use with 110 Volt or 220 volt input power
- Converts single phase 220/240 Volts down to 110/120 Volts or 110/120V upto 220/240 Volt
- Compatible with both 50Hz and 60Hz One grounded universal outlet in front of unit (accepts 3 or 2 prong plugs from most countries)
1000 Watt maximum capacity heavy-duty continuous use transformer Converts single phase 220/240 Volts down to 110/120 Volts or 110/120V upto 220/240 Volt. Compatible with both 50Hz and 60Hz. One grounded outlet in front of unit (accepts 3 or 2 prong US and Euro plugs) Hard wired with a European Shucko plug also good for Asian outlets Built-in fuse protection Durable design with a heavy-duty cord CE Approved and Certified. TRANSFORMER PURCHASE GUIDE: Remember to leave at least a 100% margin for power surges/spike when buying a transformer. Some items, such as televisions and computer monitors spike when you turn them on. For these products you need to buy a voltage converter transformer that is at least 3 times the items capacity. For power tools, laser printers and heating appliances like coffee makers, toasters, microwaves, lasers, halogen or fluorescent bulbs you must leave a margin of 4 times. It doesn't hurt to buy a transformer that is rated much higher than listed watts on your device.