Product Description
The Starrett 798A-8/200 digital caliper measures 0 to 8 inches and 0 to 200 mm with 0.0005†or 0.01 mm accuracy. This easy-to-use measuring tool allows for reliable and accurate readings with the slim, streamlined design and large LCD. This caliper is IP 67-certified, which means that the electronic components are resistant to debris, and are resistant to submersion under standard conditions for up to 30 minutes.
The caliper can be used with one hand through operating the fine adjustment roll with the thumb. A lock screw can hold the slide in position. The hardened stainless steel measuring surfaces offer corrosion resistance and long life, while the heavy-duty bar and slide are a sturdy 3.5 mm thick. Single battery is easy to access, on the front of the plastic casing, next to the LCD. The last measurement position is retained when the caliper is shut off, and it is simple to zero the caliper at any position with the clearly marked zero button. It is simple to zero the caliper at any position with a push of the zero button. Easy-to-read LCD is large, with 0.310†tall characters. The caliper shuts off automatically after 30 minutes of nonuse. Linear accuracy meets the internationally used Deutsches Institut fur Normung 862: Vernier Calipers Requirements and Testing (DIN 862) standards. Induction-type linear encoder system offers high precision in measurements by tracking small movements in position by using a conductor moving through a magnetic field. The outside measuring jaws on this caliper are approximately 1-7/8†(47.6 mm) long, while the inside measuring jaws are approximately 3/4†(19 mm) long.
- What’s in the Box:
- Starrett 798A-8/200 digital caliper
- CR 2032 3V battery