Sylvania 79631 - OT50W/PRG1400C/UNV/DIM/L 50W Programmable Linear Constant Current Dimmable LED Driver
Product ID: B00R36WEKS Condition: New
Payflex: Pay in 4 interest-free payments of R575.00. Read the FAQ
R 2,300
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • 50W Constant Current
  • 0-10V Dimmable LED Power Supply
  • Class 2 power unit
  • Input voltage 120-277VAC
  • 50/60 Hz
The OPTOTRONIC programmable dimmable family consists of highly efficient, constant current 25W and 40W LED power supplies. They are customer programmable between the range of 150 to 1250 mA for the 25W and 400 to 1400mA for the 40W with a 1mA resolution. The OPTOTRONIC programmer does not require the power supply to be powered up or connected to AC line voltage while programming. The power supplies are available in dimming to 1% or 10% with built in 0-10V dimming enabling direct integration and operation with standard dimmers, sensors, as well as energy and light-management systems. In case of LED module thermal overload, the family's integrated LED thermal protection function allows the power supply to reduce the output current. This function is fully customizable by the customer. The family comes in a standard industry housing with dual entry connectors to simplify installation.