100W Power Converter AC110V/120V to 220V/240V Step-Up&Down Voltage Converter Travel Adapter Transformer
Product ID: B07NPP4ZZD Condition: New
Sold Out
Product Description
  • FOR SMALL APPLICANSES: Can meet the use of various small appliances (limited 50W small appliances)
  • PORTABLE: Small size and light weight, ideal for traveling to anywhere, very convenient
Features:
Specifications:
Material: ABS
Frequency: 55-60HZ
White: color
Maximum output: 100W(suitable for electrical appliances under 50W)
Dual channel voltage converter
Switch to 110v, input 110/120v, output 220/240v
Switch to 220v, input 220/240v, output 110/120v
Size: 9 x 5.5cm / 3.54 x 2.17in
Weight: 345g
Package included:
1 x Voltage Converter
Note:
(1) when used in China
The bottom switch must be set to AC220V: represent the input voltage of 220V and output voltage of 110V.
(2) when used in Canada, Brazil, Japan, the United States and Taiwan
The bottom switch must be set to AC110V: represent  the input voltage of 110V and output voltage of 220V.