Tuningpros LEDLP-36M-W6 License Plate LED Light Bulbs Festoon 36mm, 6 LED White 2-pc Set
Product ID: B00DBEOHYW Condition: New
Sold Out
Product Description
  • One pair of (set of 2) License Plate Festoon 36mm LED Light Bulbs ; Color: White
  • 100% brand new long-lasting LED; For DC 12 volts only
  • Allow night driving to be safer, acting as a warning to passing-by vehicles
  • Life expectancy up to 100,000 hours
Spec & Features:
  • One Pair of (Set of 2) License Plate Festoon 36mm LED Light Bulbs
  • Type & Color : 6 LED White
  • 100% Brand New Item
  • Long-Lasting LED and Wedge Contact Base
  • For DC 12 Volts Only
  • Easy to Install and Clean
  • Allows Night Driving to be Safer, Acting as a Warning to Passing-by Vehicles
  • Immediate "ON" Provides a Faster Response Time Than Incandescent Bulbs
  • Shock & Vibration Resistant and Instant On/Off Response Time. Plug & Play Type
  • Current Draw (approx 180mA) Low Heat Generation and Low Power Consumption
  • The Bulb Color is Transparent Clear When Off and show White Color When Turn On
Cross Reference-- 36mm / 1.42 inch Replace 1036 6411 6418 6461 1w 5w DE --35mm, 36mm, 37 mm (For Reference Only)