VIVO Flat Screen TV Cover Protector for 30 to 32 inch Screens, Universal, Outdoor, Weatherproof, Water Resistant, COVER-TV030B
Product ID: B01N48GG9S Condition: New
Payflex: Pay in 4 interest-free payments of R375.75. Read the FAQ
Available in other options.
Variations
R 1,503
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • Universal Fit: Designed to protect 30" to 32" flat screen TVs and fits over most wall mounts (Actual dimensions: 33" x 23" x 5.3")
  • Supreme Quality Oxford: For long-time use and features lock stitching to prevent fray
  • Industrial Velcro: Located on the bottom and backside openings for secure access and sealing
VIVO Universal Outdoor TV Cover made of waterproof, weather resistant material to protect your flat screen from the outside elements. COVER-TV030B is made with supreme quality oxford for long time use and utilizes lock stitching to prevent fray. The bottom and backside openings feature industrial quality velcro for secure opening and closing. Keep your remote in the back velcro pocket for convenient storage. Universally designed to fit most 30" to 32" flat screen TVs and will fit directly over most wall mounts.
Features
Constructed of water and weather resistant material to protect your TV from the outdoor element
Universally made to fit most 30" to 32" flat screen TVs
Actual dimensions: 33" x 23" x 4.5"
Superior quality oxford for long-lasting use and lock stitching to prevent fray
Industrial velcro on the underneath and backside openings for sealing and safe access
Easy pocket storage on the backside of the cover
Technical Specifications
Country
USA
Brand
VIVO
Manufacturer
VIVO
Binding
Electronics
ItemPartNumber
COVER-TV030B
Model
COVER-TV030B
Warranty
1 Year Warranty
Color
Black
Size
30" - 32"