VIVO Flat Screen TV Cover Protector for 40 to 43 inch Screens, Universal, Outdoor, Weatherproof, Water Resistant, COVER-TV040B
Product ID: B01N59GYRU Condition: New
Payflex: Pay in 4 interest-free payments of R450.25. Read the FAQ
Available in other options.
Variations
R 1,801
includes Duties & VAT
Delivery: 10-20 working days
Ships from USA warehouse.
Secure Transaction
VISA Mastercard payflex ozow
Product Description
  • Universal Fit: Designed to protect 40", 41", 42", and 43" flat screen TV's and fits over most wall mounts (Actual dimensions: 42" x 26.5" x 5.3")
  • Supreme Quality Oxford: For long-time use and features lock stitching to prevent fray
  • Industrial Velcro: Located on the bottom and backside openings for secure access and sealing
VIVO Universal Outdoor TV Cover made of water resistant weatherproof material to protect your flat screen from the outside elements. COVER-TV040B is made with supreme quality oxford for long time use and utilizes lock stitching to prevent fray. The bottom and backside openings feature industrial quality velcro for secure opening and closing. Keep your remote in the back velcro pocket for convenient storage. Universally designed to fit most 40" to 42" flat screen TVs and will fit directly over most wall mounts.
Features
• Constructed of water and weather resistant material to protect your TV from the outdoor element
• Universally made to fit most 40" to 42" flat screen TVs
• Actual dimensions: 42" x 26" x 4.5"
• Superior quality oxford for long-lasting use and lock stitching to prevent fray
• Industrial velcro on the underneath and backside openings for sealing and safe access
• Easy pocket storage on the backside of the cover
Technical Specifications
Country
USA
Brand
VIVO
Manufacturer
VIVO
Binding
Tools & Home Improvement
ItemPartNumber
COVER-TV040B
Model
COVER-TV040B
Warranty
1 Year Warranty
Color
Black
Size
40" - 43"